
Termíny zasadnutia Regionálnej rady partnerstva Žilinského kraja
27. 1. 2025
Regionálne dotácie Žilinského samosprávneho kraja
4. 2. 2025Žilinská župa iniciuje diskusiu kľúčových aktérov k hľadaniu riešení na rieke Belá.
Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Žilinského samosprávneho kraja, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH), TANAPu, Liptovskej vodárenskej spoločnosti, Slovenského rybárskeho zväzu, WWF Slovensko, okresných úradov v Liptovskom Mikuláši a Žiline, Štátnej ochrany prírody SR, majiteľ malej vodnej elektrárne Dovalovo, zástupcovia obce a urbáru Vavrišovo.
Rieka Belá je štrkonosná a tzv. divočiaco-migrujúca rieka. Najnovšia štúdia Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, pomenovala príčiny jej dlhodobej degradácie, najmä zužovanie a zahlbovanie koryta. Na niektorých miestach má Belá svoje dno o 2 a pol metra hlbšie, ako pred výstavbou malej vodnej elektrárne, ktorej prevádzka eróziu výrazne urýchlila. To môže v budúcnosti spôsobiť vážne problémy najmä blízkym zdrojom pitnej vody, hospodárskym lesom, ale aj infraštruktúre v okolí. Ohrozené sú aj chránené biotopy a prírodné spoločenstvá viazané na túto rieku.
Osobitne predstavuje tento jav riziko pre podzemné vody v blízkosti vodného toku, kde má Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) dva záložné zdroje pitnej vody pre mesto Liptovský Hrádok.
Ak sa nepodarí zahlbovanie koryta zastaviť, môžu sa pramene nenávratne stratiť.
„Keď sme pred pár rokmi spustili projekt, neočakávali sme až takýto alarmujúci stav rieky. Všetkých nás prekvapilo, ako zahlbovanie toku postupuje“, povedala vedúca projektu Katarína Mravcová z VÚVH.
„Vnímam, že pre mnohých to boli dnes nové informácie. Preto pre nás nadobúda stretnutie aj veľmi dôležitý edukatívny rozmer. Informácie aj následná diskusia môžu v budúcnosti pomôcť zodpovedne plánovať zásahy na našich vodných tokoch,“ uviedol podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Branislav Tréger.
Stretnutie kraj organizoval v rámci dlhodobého úsilia o koordináciu aktivít spojených s činnosťou vody v krajine. S viacerými účastníkmi stretnutia sa tak nevidel prvý krát a nadväzoval na predchádzajúce aktivity v Rajci, či oblasti Kysúc.
Návrh riešenia na rieke Belá predstavil externý expert Slovenského vodohospodárskeho podniku Vladimír Druga a spočívajú v rozšírení počtu korýt v rieke. Odborníci vyzdvihli potrebu doplnenia komplexných informácií o povodí Belej, ktoré aktuálne chýbajú. Nasledovať budú ďalšie odborné stretnutia a návrh ďalších opatrení a plán krokov na ich realizáciu.